NYTTS Turtle and Tortoise Show 2002

Best-in-Show Winner

Best-In-Show Winner Peter Wyer
and Show Judge Bill McCord

Best In Show — Trophy

Peter Wyer, group:* 5 Bellís hingeback tortoises, Kinixys Belliana


First Place — Blue Ribbons

Diane-Michele Petrillo (1st runner up), pair: Homeís hingeback tortoises, Kinixys homeana
Bill Tracy (2nd runner up), group: eastern box turtle, Terrapene c. carolina; Florida box turtle, Terrapene carolina bauri; ornate box turtle, Terrapene o. ornata; and group of ornata, bauri, and carolina hatchlings
Diane Petrillo (3rd runner up), group: 2 Mediterranean spur thigh tortoises Testudao graeca, and 1 leopard tortoise, Geolchelone pardalis babcocki
Tracy Brynildson (4th runner up), 2 eastern box turtles, Terrapene c. carolina
Peter Brynildsen (5th runner up), 4 Middle Eastern spur-thighed tortoises, Testudo graeca terristris
Mark Reily (6th runner up), spotted turtle hatchling 2 days old, Clemmys guttata

Zeynep Cilingiroglu, 2 tobasco sliders, Trachemys scripta venusta
Lori Green, group: 4 albino red-eared sliders, Trachemys scripta elegans
Akemi Okamoto, Chinese box turtle, Cuora flavomarginata
Michael Musnick, group: 5 Egyptian tortoises, Testudo kleinmanni
Bob Seaver, pair: Chinese box turtles, Cuora flavomarginata
Jeff Sherman, eastern box turtle, Terrapene c. carolina
Michael Sherwin, group: African helmeted turtle, Pelomedusa s. subrufa; Asian leaf turtle, Cyclemys dentata; spotted turtle, Clemmys guttata; Malayan box turtle, Cuora amboinensis; and four-eyed turtle, Sacalia bealei
Nina Sherwin, snapping turtle, Chelydra serpentina
JoAnn Vacchiano, group: Indian star tortoise, Testudo elegans; 2 Mediterranean spur-thighed tortoises, Testudo g. graeca; and red-footed , Geochelone carbonaria
Gary Weiler, pair: red-footed tortoises, Geochelone carbonaria


Second Place — Red Ribbons

Josephine Arnold, red-eared slider, Trachemys scripta elegans; eastern painted turtle, Chrysemys p. picta
Mariette Bailey, diamondback terrapin, Malaclemys t. terrapin; red-eared slider, Trachemys scripta elegans
Robert Cohen, group: 2 red-footed tortoises, Geochelone carbonaria; African spurred tortoise, Geochelone sulcata; snapping turtle, Chelydra serpentia; and eastern painted turtle, Chrysemys p. picta; and
Nick Caruso, red-footed tortoise, Geochelone carbonaria; Mediterranean spur-thighed tortoise, Testudo g. graeca
Karen Detrick, 2 red-eared sliders, Trachemys scripta elegans
Allen P.W. Karen, group: 3 Central Asian tortoises, Testudo (Agronemys) horsfieldi; scorpion (Amason) mud turtle, Kinosternon s. scorpoides; and Chaco tortoise, Geochelone chilensis
Kay Martin, group: red-cheeked mud turle, Kinosternon scorpoides cruentatum; 2 Chinese box turtles, Cuora flavomarginata; and elongated tortoise, Indotestudo elongata
George Pflaum, aligator snapping turtle, Macroclemys temminkii
Sara Ramos, group: yellow-footed tortoise, Geochelone denticulata; Chinese three-keeled pond (Reeveís) turtle, Chinemys reevisii; keeled box turtle, Pyxidea mouhotii
Barbara Reader, river cooter, Pseudemys concinna
Frank Schneider, group: big-headed turtle, Platysternum megacephalum; Central Asian tortoise, Testudo horsfieldi; leopard tortoise, Geochelone pardalis babcocki; 2 spider tortoises, Pyxis arachnoides; Egyptian tortoise, Testudo kleinmanni
Anne Schneiderman & David Chernoff, wood turtle, Clemmys insculpta


Third Place — White Ribbons

Josephine Arnold, red-eared slider, Trachemys scripta elegans
Nick Caruso, red-footed tortoise, Geochelone carbonaria
Anja Grohs, yellow-footed tortoise, Geochelone denticulata
Valerie Hayes, Bellís hingeback tortoise. Kinixys belliana
Milton Joseph, group: African mud turtle, Pelusios sp.; yellow-footed tortoise, Geochelone denticulata; red-footed tortoise, Geochelone carbonaria; red-eared slider, Trachemys scripta elegans;
Kay Martin, red-footed tortoise, Geochelone carbonaria
Kay Martin, group:2 red-footed tortoises, Geochelone carbonaria; red-eared slider, Trachemys scripta elegans; river cooter, Pseudemys concinna; Asia Minor spur-thighed tortoise, Testudo graeca ibera
Linda Miller, 2 red-eared sliders, Trachemys scripta elegans
Diane-Michele Petrillo, 2 Mediterranean spur-thighed tortoises, Testudo graeca
Akimi Okamoto, group: 2 Mediterranean spur-thighed tortoise, Testudo graeca; yellow-footed tortoise, Geochelone denticulata; red-eared slider, Trachemys scripta elegans
Chris Santora, common (Florida) cooter, Pseudemys floridana
Gary Weiler, 2 red-footed tortoises, Geochelone carbonaria
Randye Wolf, Chinese box turtle. Cuora flavomarginata

* Note:  Ribbons may be awarded to a group of turtles, such as a breeding pair with hatchlings or to a member's collection of mixed species, when merited.



Click here for the 2002 Show Photo Galleries.

The New York Turtle and Tortoise Society thanks
Dr. Bill McCord — Judge for the Turtle and Tortoise Show 2002.

Click here for the 2002 Childrenís Poster Contest winners.



Return to NYTTS Home Page