NYTTS Turtle and Tortoise Show 2000
Best-in-Show Winner

Frank Schneider



The winner: a big-headed turtle, a 31-year captive

Photos by Anita Baskin-Salzberg

Click here for more photos from the Show.


Best In Show Trophy

Frank Schneider, big-headed turtle, Platysternon megacephalum

First Place — Blue Ribbon

Daniel Cramer, loggerhead musk turtle, Sternotherus minor
Sylvia and Charles Hyman, Chinese softshell turtle, Pelodiscus senensis
Evan Kralj, snapping turtle, Chelydra serpentina
Tina and Al Letourneau, three-toed box turtle, Terrapene carolina triunguis
Karen Meschino, African spurred tortoise, Geochelone sulcata
Karen Meschino, pancake tortoise, Malachochersus tornieri
Richard Ogust, New Guinea snapping turtle, Elseya novaeguineae
Michael Musnick, Asia Minor spur-thighed tortoise, Testudo graeca iberia
Sara Ramos, red-footed tortoise, Geochelone carbonaria
Frank Schneider, big-headed turtle, Platysternon megacephalum
Michael Sherwin, helmeted turtle, Pelomedusa subrufa
Michael Sherwin, four-eyed turtle, Sacalia quadriocellata
Michael Sherwin, red-eared slider, Trachemys scripta elegans
Joe Sibilia, Florida box turtle, Terrapene carolina bauri
Randye Wolf, Chinese box turtle, Cuora flavomarginata

Second Place — Red Ribbons

Susan Amoy, Mediterranean spur-thighed tortoise, Testudo g. graeca
Josephine Arnold, red-eared slider, Trachemys scripta elegans
Nick Caruso, Greek toroise, Testudo graeca
Sylvia and Charles Hyman, Florida softshell turtle, Apalone ferox
Tina and Al Letourneau, pancake tortoise, Malacochersus tornieri
Allen P. W. Karen, Amazon scorpion mud turtle, Kinosternon s. scorpoides
Allen P. W. Karen, painted wood turtle, Rhinoclemmys pulcherima
Diane Lapson, false map turtle, Graptemys pseudogeographica
Kay Martin, red-cheeked scorpion mud turtle, Kinosternon scorpioides cruentatum
Kim McNamara, African hingeback tortoise, Kinixys belliana
Karen Meschino, Asia Minor spur-thighed tortoise, Testudo graeca iberia
Richard Ogust, Reeves’ turtle, Chinemys reevesii
Richard Ogust, Southeast Asian (Malayan) box turtle, Cuora amboinensis
Sara Ramos, yellow-footed tortoise, Geochelone denticulata
Michael Sherwin, Southeast Asian (Malayan) box turtle, Cuora amboinensis

Third Place — White Ribbons

Brian Blecher, Mobile Bay cooter, Pseudemys concinna mobilensis
Daniel Cramer, African mud turtle, Pelusios sp.
Lori Green, leucistic red-eared slider, Trachemys scripta elegans
Janice Glock-Jones and Rhea Greenberg, Chinese box turtle, Cuora flavomarginata
Allen P. W. Karen, Central Asian (Horsfield’s) tortoise, Testudo horsfieldii
Paul Kolbusz, red-footed tortoise, Geochelone carbonaria
Tina and Al Letourneau, three-toed box turtle, Terrapene carolina triunguis
Didier Martin, Leopard tortoise, Geochlone pardalis
Karen Meschino, Egyptian tortoise, Testudo kleinmanni
Chris Santoro, common (Florida) cooter, Pseudemys floridana
Michael Sherwin, spotted turtle, Clemmys guttata
Ari Taub, common musk turtle (stinkpot), Kinosternon odoratum
JoAnn Vacchiano, Mediterranean spur-thighed tortoise, Testudo g. graeca
Gary Weiler, red-footed tortoise #1, Geochelone carbonaria
Gary Weiler, red-footed tortoise #2, Geochelone carbonaria


Click here for a gallery of snapshots from the Show.


Acknowledgments:

The New York Turtle and Tortoise Society thanks
Bill Holmstrom, Superintendent, Bronx Zoo Reptile House
judge for the Turtle and Tortoise Show 2000.

We are grateful to the following companies for donating their T-shirts and products: 
American Tortoise Rescue, Zoo-Med, Rep-Cal, and Bush Herpetological Supply.
Please visit their Web sites by clicking the banners below.

American Tortoise Rescue

Bush Herpetological Supply


Rep-Cal





Return to NYTTS Home Page